Češi našli náhradu za předražené chaty. Šumavu střídá Jadran

1.2.2023

Češi stále častěji uvažují o nákupu nemovitosti v zahraničí. Letos bude ideální příležitost, domnívají se prodejci díky ekonomické situaci v zemích na jihu.

Češi našli náhradu za předražené chaty. Šumavu střídá Jadran

Vlna zájmu Čechů o investice do nemovitostí v zahraničí se poprvé zvedla už během pandemie koronaviru. Znovu to bylo v době, kdy začala válka na Ukrajině a kupci ze zemí poblíž Ukrajiny hledali místo k bydlení a investice.

Nyní prodejci nemovitostí v zahraničí hlásí další růst poptávky.
Vysoká inflace a růst úrokových sazeb v tuzemsku, zájem udržují stále vysoko. 

„Lidé, kteří mají úspory, které by za normálních okolností investovali do nemovitosti v Česku, se proto poohlížejí v zahraniční. Investice do nemovitosti v zahraničí v turisticky atraktivní lokalitě pro investory přináší další benefit a sice kromě vedlejšího příjmu i možnost využívat nemovitost soukromě pro kratší či delší pobyty,“ říká Krajná.

Konkrétně právě ve Španělsku se sice podobně jako v Česku úrokové sazby a podmínky změnily, úroková míra však nenarostla tak skokově a pořád se drží zhruba na poloviční úrovni, někde okolo 3,5 procenta.
Růst poptávky potvrzuje také datová analytička Seznam.cz, která vychází z dat realitního portálu Sreality.cz.
„Skokový boom nastal v roce 2021, kdy jsme zaznamenali téměř dvojnásobek vyhledávacích dotazů na nemovitosti v zahraničí než v roce předchozím. Takto měřená poptávka rostla i v minulém roce, a to o dalších 20 procent oproti předchozímu roku,“ říká pro SZ Byznys Šarlota Smutná.
 Průměrně portál Sreality.cz každý měsíc obdržel téměř 100 tisíc dotazů na zahraniční nemovitosti.
„Vzhledem k významnému růstu cen českých rekreačních nemovitostí v posledních letech je možné, že řada tuzemských investorů přestala uvažovat o koupi české nemovitosti a rozhodla se pro koupi v zahraničí,“ vysvětluje datová analytička.
Mezi nejžádanějšími lokacemi zahraničních nemovitostí jsou pro Čechy Chorvatsko, Španělsko, Itálie a Řecko. Na dalších pozicích se pak v proměnlivém pořadí objevují Rakousko, Slovensko nebo Bulharsko.

Podle Hany Čmakalová ze společnosti Domus Global, která se zabývá prodejem nemovitostí v zahraničí, se v těchto lokalitách ceny nemovitostí, po kterých se Češi k investici nejčastěji dívají, za posledních šest měsíců spíše stabilizovaly.
„Není už takový tlak na jejich růst jako před rokem, zatím se ale tolik neprojevila negativní makroekonomická situace,“ říká Čmakalová.
Konkrétně v případě Chorvatska nebo Španělska by se však v příštích měsících mohly ceny starších nemovitostí vyvíjet pro kupce příznivě. „Nabídka již nyní převyšuje poptávku,“ dodává Čmakalová.

I to je podle jejích slov důvod, proč by v druhé polovině roku mohlo v zahraničních nabídkách přibývat příležitostí k výhodné koupi starší nemovitosti. Prodávajících, kteří budou s ohledem na ekonomickou situaci ve své zemi potřebovat rychle prodat a získat hotovost, bude totiž stále více.
Ceny v zahraničí
S prodejními cenami nemovitostí v zahraničí je to podobné jako v Česku. Záleží na jejich stavu a také lokalitě. Také proto je obtížné země mezi sebou porovnávat.
Aktuálně má například ve Španělsku realitní kancelář Rellox v nabídce nemovitosti s cenou od přibližně 150 tisíc eur, v přepočtu asi 3,5 milionu korun. To nejprémiovější bydlení však stojí i dva miliony eur, tedy necelých 50 milionů korun.
V případě nemovitostí v Rakousku pak klienti Domus Global kupují dvoupokojové byty v Alpách za 600 až 700 tisíc eur a více.
Levněji je pak v Egyptě v Hurgádě, kde aktuálně realitní makléřka Pavla Bártová z REMAX Professional Partners prodává byty v novém developerské projektu od 850 tisíc korun za jednopokojový byt.
„Kolem dvou milionů stojí byt 3+kk, větší byty s dobrý výhledem jsou okolo třech milionů korun. V jiných lokalitách v Hurgádě, v oblastech, kde žijí místní obyvatelé, se dají byty z druhé ruky koupit přibližně od půl milionu korun, ale je potřeba počítat s horším stavem a prostředím,“ vysvětluje Pavla Bártová.

Zájem Čechů však nezůstává jen ve známých lokalitách, jako jsou Chorvatsko nebo Itálie. Příležitost vycítil například Petr Zapletal, který se pustil do developerského projektu v Gruzii, kde na pobřeží Černého moře staví hotelový komplex Magnetic Beach Resort.
Část apartmánů už stojí, druhá část projektu se teprve chystá, celý projekt však podnikatel plánuje prodat čistě českým a slovenským investorům.
„Dnes máme prodáno zhruba třicet procent komplexu. Dalších dvacet apartmánů máme rezervovaných a ten zbytek je ještě na prodej. Zájem sice kvůli obavám z války na Ukrajině trochu zpomalil, nyní ale vidíme, že se vše začíná znovu obracet a lidé dále nakupují,“ říká Petr Zapletal v rozhovoru pro SZ Byznys.
Podobný vývoj potvrzovala už v loňském roce analýza realitní kanceláře Rellox, která se na prodej nemovitostí v zahraničních destinacích specializuje.
Podle ní sice zájem o nákupy neutichl, přešel ale do lokalit, které lze s ohledem na jejich geografickou polohu nebo neutralitu považovat za bezpečné.
A zájem nerostl jen u Čechů, o nákupu nemovitostí za hranicemi vlastní domoviny uvažují stále více také na Slovensku, v Polsku a Maďarsku.