Poznejte krásy historické Famagusty

29.3.2023

Famagusta je malebné město ležící na území Severokyperské turecké republiky

Poznejte krásy historické Famagusty

Famagusta je malebné město ležící na území Severokyperské turecké republiky. Město je omývané čirými vodami Středozemního moře. Je to velice lákavá destinace pro turisty, nejen kvůli plážím ale i kvůli klasickému středozemnímu podnebí, kde vám nikdy nebude zima.

Co můžu ve městě vidět?

Město díky své bohaté historii nedisponuje pouze nádhernými plážemi, ale i zajímavými památkami, které určitě zaujmou každého nadšence do architektury a historie. Určitě se tam nebudete nudit!

1.     Mešita Laly Mustafy pashi

Dobré místo, kde začít vaši příjemnou noční procházku městem je mešita Laly Mustafy. Tato nádherná a impozantní budova byla před dobytím Osmanskou říší gotická katedrála sv. Mikuláše. Následně však byla přestavená na mešitu, která nese jméno osmanského generála. Tato budova přesto připomíná katedrálu. Muslimský vliv se projevuje hlavně impozantním přistaveným minaretem.

2.     Klášter sv. Barbanáše

Tento klášter je dnes jednou z nejvýznamnějších památek Famagusty, kde se prostě musíte zastavit, až si během malebného dne budete prohlížet ruiny starého města. Pojí se k němu legenda, že je postaven na místě, kde je pohřben světec, který cestoval se sv. Pavlem. Tato stavba byla v průběhu dějin párkrát ničena, ale nakonec byla vždycky znovu postavena. Dodnes však můžete navštívit zachované části z původních starobylých budov a nasát jejich dávnověkou energii.

3.     Othellův hrad

V názvu má sice hrad, ale ve skutečnosti se jedná o citadelu, která je součástí hradního opevnění. Prohlédnout si můžete čtyři z osmi původních věží, ze kterých budete mít nádherný výhled na širé nebesky modré moře. Tento hrad ocení především fanoušci klasické literatury. Prý tam Shakespeare situoval dění svého díla Othello.

Kromě turistiky doporučujeme vyzkoušet lahodnou místní kuchyni, která nabízí výborná jídla i pro ty nejnáročnější. Co je lepšího, než jíst dobré jídlo a dívat se přitom na moře?

Krátká historie města

Toto dávnověké město bylo založeno ve 4 století před naším letopočtem. Zpočátku to byla pouhá rybářská vesnička, která získala na významu až poté, co se tam v 7 století přistěhovali obyvatelé zaniklého města Salamis. Příchod křižáků a jiných obyvatel proměnil toto město v jedno z nejbohatších měst Evropy. V 14. století se město dostalo pod vládu Janovské republiky a poté bylo ovládáno Benátskou republikou. Pod jejich vládou se Famagusta stala významným obchodním městem. Později začalo obléhání Famagusty Osmanskou říší. I přes snahu Benátčanů se město dostalo pod osmanskou nadvládu, kde zůstalo až do roku 1878 kdy bylo spolu s celým Kyprem přenechán Velké Británii.

Pokud vás toto město zaujalo a zvládli si představit, že tam budete trávit nejednu dovolenou, podívejte se na naše webové stránky s nabídkou nemovitostí na Famagustě! V případě zájmu se na nás neváhejte obrátit!