Co jste možná nevěděli o Slunečním pobřeží

13.4.2023

Sluneční pobřeží je největší a nejoblíbenější bulharské letovisko

Co jste možná nevěděli o Slunečním pobřeží

Sluneční pobřeží je největší a nejoblíbenější bulharské letovisko, jak mezi místními, tak mezi turisty. Je to velmi živé a rychle se rozvíjející letovisko. Pláž je delší než 8 km a je pokrytá jemným a příjemným pískem. Přístup do vody je pozvolný, což je dobré pro rodiny s menšími dětmi. Zdejší pláže se také mohou pochlubit svou čistotou. Opakovaně totiž získaly ocenění Modré vlajky. Pláže disponují lehátky a slunečníky. Nadšenci do vodních sportů zde naleznou širokou škálu různých aktivit. Nachází se zde také dva Aquaparky plné zábavných tobogánů a skluzavek.

Doprava a občanská vymoženost

Mezinárodní letiště Burgas se nachází 30 km od Slunečního pobřeží. Z letoviska jezdí pravidelně také autobusy do okolních vesnic u pobřeží Černého moře. Pohodlně se můžete dostat do Burgasu, Elenite, Svatého Vlasu, nebo do Nessebaru. V letovisku samozřejmě nechybí lékárna a poliklinika.

Podnebí a klima

Léto je mírně horké a osvěžuje ho chladný mořský vánek. Zima je mírná, téměř bez sněhové pokrývky, a jaro je výjimečně krásné. Podzim trvající až do poloviny prosince je není vůbec chladný, ale příjemný a slunečný.

Zajímavosti o Slunečním pobřeží

Před více než půl stoletím roku 1959 vstoupil první turista na pláž slunečního pobřeží. Byl to občan tehdejšího Československa a byl z Ostravy.

Mezi mořem a nedalekou horskou soutěskou vznikají vzdušné proudy, které jsou pro tuto oblast unikátní. Tento fenomén se nazývá „růže větrů“ a je vědecky dokázáno, že má blahodárný účinek na lidský organismus.

Sluneční pobřeží zůstává jednou z mála míst na Černomoří, kde se přírodně vytvářejí písečné duny. V těchto dunách se daří víc jak 16 druhům vzácných rostlin.

Zábava a pamětihodnosti

Na Slunečním pobřeží můžete zavítat do spousty kaváren a restaurací s typickou a lahodnou bulharskou kuchyní. Je zde i bohatý noční život plný diskoték a nočních klubů. V průběhu letní sezóny zde můžete navštívit koncerty, festivaly a jiné kulturní události. Doporučujeme též navštívit nedaleké historické město Nessebar, které je plné historických staveb, které jsou typické pro přímořské bulharské město.