Sardinie je nádherný idylický ostrov

1.6.2023

Sardinie disponuje rozmanitým terénem, kde najdete všechno od pláží až po hory.

Sardinie je nádherný idylický ostrov

Sardinie

 

Sardinie je nádherný idylický ostrov, který je autonomní oblastí Itálie. Sardinie je omývaná vodami středozemního moře a nachází se v blízkosti Korsiky a Tuniska. Součástí Sardinie jsou i menší ostrůvky jako Capreva nebo San Pietro.

Sardinie disponuje rozmanitým terénem, kde najdete všechno od pláží až po hory. Nejvyšší bod, vrchol Punta La Marmora, má celých 1843 metrů. To je lákavé pro horolezce. V Sardinii se můžete projít ve třech národních parcích a deseti regionálních. Velká část přírody v Sardinii je chráněná a určitě stojí za to tuto zachovalou krajinu vidět.

Unikání pláže v Sardinii

Pobřeží ostrova s křišťálově čistou tyrkysovou vodou a nedotčenými písečnými úseky je ideální pro milovníky pláží. Costa Smeralda, která se nachází na severovýchodě, je proslulá svými okouzlujícími letovisky, luxusními jachtami a bílými plážemi. Na jihu se nacházejí oslnivé pláže Chia, známé svými zlatavými písečnými dunami a vodou připomínající Karibik. Pokud chcete zažít větší odlehlost, vydejte se do Cala Goloritzé, izolované zátoky na východním pobřeží, kam se dostanete pouze pěšky nebo lodí. Sardinské pláže jsou krásné a rozmanité a vyhovují různým vkusům a preferencím.

Co vidět?

Skutečnou perlou Sardinie je mimo jiné její hlavní město Cagliari, které bylo osídleno již 2 tisíciletí př. n. l. Díky tomu je v Sardinii hodně památek a míst k objevování. Můžete se projít nejstarší čtvrtí Marina a Casteddu a můžete vidět novogotickou budovu radnice Palazzo Comunale nebo impozantní renesanční kostel S. Agostino. Nadšenci do archeologie můžou zavítat do Národního archeologického muzea. K vidění je také dávný římský amfiteátr. Zkrátka každý si přijde na své.

Podnebí a klima

Tento ostrov je ideální volbou pro každého, kdo má rád středomořské klima. Nejlepší čas a vrchol sezóny je od května do října. Letní teploty narůstají pomalu ale v létě mohou být okolo 30°.

Kultura

Festivaly a oslavy: Sardinie je známá pro své živé festivaly a oslavy, které hrají ústřední roli v kulturní struktuře ostrova. Jedním z nejznámějších festivalů je "Sagra di Sant'Efisio", který se koná vždy v květnu v Cagliari a při němž se místní obyvatelé oblékají do tradičních krojů a procházejí ulicemi, aby uctili patrona ostrova. Mezi další významné festivaly patří "Sartiglia" v Oristanu, kde se konají středověká klání, a "Cavalcata Sarda" v Sassari, kde se předvádějí tradiční kroje, hudba a jezdecké soutěže.

 

Hudba a tanec: Tradiční sardinská hudba a tanec jsou charakteristické a často se provozují při slavnostech a zvláštních příležitostech. "Canto a tenore" je jedinečná forma polyfonního zpěvu, kterou UNESCO uznalo za nehmotné kulturní dědictví. Hypnotizující zvuk harmonie čtyř vokálních partů je dokladem hudebního dědictví ostrova. Oblíbené jsou také lidové tance jako "Ballu Tundu" a "S'ardia", které se vyznačují energickými pohyby a pestrými kostýmy.

 

Kulinářské speciality:

Na Sardinii se neobejdete bez kulinářských specialit. Kuchyně ostrova byla ovlivněna rozmanitými vlivy a kombinuje italské, španělské a severoafrické chutě.  Milovníci mořských plodů si pochutnají na množství čerstvých ryb a měkkýšů. Vyzkoušejte také tradiční sardinské těstoviny, jako jsou malloreddus a culurgiones, často v kombinaci s aromatickými omáčkami a místními sýry, jako je pecorino. A nezapomeňte ochutnat proslulá sardinská vína, zejména robustní červená a osvěžující bílá Vermentino.