Dopad eura na chorvatské nemovitosti

23.6.2023

Jak už asi všichni víte, Chorvatsko v lednu roku 2023 přijalo euro. Co to ale znamená pro místní ekonomiku a vývoj cen?

Dopad eura na chorvatské nemovitosti

Jak už asi všichni víte, Chorvatsko v lednu roku 2023 přijalo euro. Co to ale znamená pro místní ekonomiku a vývoj cen? 

Po přijetí eura prošlo Chorvatsko počátečním obdobím přizpůsobování. Ceny zboží a služeb byly přepočítány z národní měny na euro podle předem stanoveného směnného kurzu. Cílem bylo udržet cenovou stabilitu během přechodu a zabránit výrazným poruchám na trhu.

Přestože zavedení eura může vést k vyrovnání cen v rámci eurozóny, musíme také posoudit potenciální dopad na životní náklady. V krátkodobém horizontu může v některých odvětvích dojít k výkyvům cen v důsledku různých faktorů. Pravděpodobně dojde k zvýšení konkurence a k vyšší poptávce mezi evropskými investory. Velké množství evropských firem a investorů využívá k platbě euro, dokonce i ty, které nejsou v eurozóně. To znamená že dojde k většímu zájmu o chorvatské nemovitosti, čímž vzroste jejich hodnota.

Kromě investorů přiláká Chorvatsko i více turistů, protože už nemusí směňovat peníze. Místní turismus rostl už i předtím, ale teď se dá očekávat, že se ještě zvýší. V oblíbených turistických destinacích může tedy dojít k zdražení cen. Proto pokud chcete svoji vlastní nemovitost v Chorvatsku, teď je ten pravý čas, tudíž se na nás neváhejte obrátit.

Nárůst cen ale nemusí být vyloženě negativní. Peníze, které do Chorvatska díky investorům a turistům potečou, mohou být následně využity k dalšímu rozvoji a modernizaci dovolenkových letovisek. A i když ceny chorvatských nemovitostí vzrostou, stále jsou levnější než například ty v Praze.

Kromě eura k vyšší návštěvnosti tohle léto přispěje i vstup Chorvatska do eurozóny. To znamená, že na hranicích již nebudou kontroly a obyvatelé evropských zemí můžou projet bez kontroly. Tudíž už nemusíte čekat v kolonách a čekat až vás zkontrolují a tím se vám zkrátí cesta.