Bezpečnostní situace v Černé Hoře

25.7.2023

V Černé Hoře se za poslední roky rozrůstá turismus a trh s nemovitostmi

Bezpečnostní situace v Černé Hoře

V Černé Hoře se za poslední roky rozrůstá turismus a trh s nemovitostmi. Když ale cestovatelé zvažují, že se do této okouzlující destinace vydají na jejich další dovolenou, je přirozené, že se ptají na bezpečnostní situaci v této balkánské zemi.

Celková bezpečnost

Černá Hora je pro turisty obecně bezpečnou zemí a těší se relativně nízké míře kriminality. Násilné trestné činy jsou vzácné a většina cestovatelů může prozkoumávat oblíbené turistické oblasti a užívat si dny na pláži, aniž by se setkala s výraznými bezpečnostními problémy. Jako v každé destinaci však může docházet k drobným a kapesním krádežím, zejména na přeplněných místech, v turistických lokalitách, na plážích a v MHD. Cestovatelům doporučujeme, aby zůstali ostražití, zabezpečili si své věci, dávali na ně pečlivý pozor a zachovali zdravý rozum, aby se nestali obětí oportunistických zlodějů.

Dopravní bezpečnost

Doprava v Černé Hoře je považována za bezpečnou, i když stav silnic v některých venkovských oblastech může být kvůli klikatému horskému terénu náročný. Cestovatelé, kteří v Černé Hoře řídí, by měli dbát zvýšené opatrnosti, zejména na úzkých silnicích a za nepříznivých povětrnostních podmínek. Stát ale investuje do zlepšení infrastruktury, takže se očekává zlepšení. Veřejná doprava, jako jsou autobusy a taxíky, je obecně spolehlivá a bezpečná.

Zdravotní a lékařské služby

Černá Hora nabízí přiměřenou úroveň zdravotnických služeb, zejména v městských oblastech, jako je Podgorica a pobřežní města. V odlehlejších oblastech však mohou být zdravotnická zařízení omezená. Cestovatelům doporučujeme, aby měli komplexní cestovní pojištění, které se vztahuje na naléhavé zdravotní případy a repatriaci. Před návštěvou Černé Hory je navíc nezbytné mít u sebe všechny léky na předpis, které by mohli potřebovat.

Politická a sociální stabilita

Černá Hora v posledních letech prokázala politickou stabilitu a země aktivně pracuje na integraci do Evropské unie. Místní obyvatelstvo je k turistům vstřícné a případy sociálních nepokojů jsou vzácné. Pokud budete jako ohleduplní cestovatelé brát ohled na místní zvyky, vaše vztahy s místními obyvateli pozitivnější.

Pokud jste tedy do teďka váhali o tom, jestli máte jet do Černé Hory na dovolenou, tak nemusíte mít přehnaný strach.