Albánie staví nové letiště

30.8.2023

Dovolenková lokalita, která si získala oblibu díky levným nabídkám a krásným plážím, se stane pro turisty mnohem dostupnější.

Albánie staví nové letiště

Tato riviéra získává na popularitě!

Dovolenková lokalita, která si získala oblibu díky levným nabídkám a krásným plážím, se stane pro turisty mnohem dostupnější. Staví se zde totiž nové letiště.

Albánská Vlora je součástí Albánské riviéry, kam se letos chystají desetitisíce turistů. Jediná dvě města dostupná mezinárodními lety jsou Tirana a Kukës na severu, takže střední a jižní Albánie je poměrně nedostupná, pokud necestujete autobusem nebo autem. Letiště Vlora umožní turistům letět přímo k albánskému pobřeží a do letovisek u Jaderského moře, což může podpořit rozvoj a příjmy z cestovního ruchu. Očekává se, že na letiště Vlora budou létat přímé lety z celého světa, což by mohlo vytvořit tisíce nových pracovních míst, snížily by se ceny letenek a z letiště by se stalo ta nejdůležitější turistická bránu do regionu. Mezinárodní letiště ve Vloře má být otevřeno v dubnu 2024 – což dovolenou výrazně zpříjemní.

Letiště za 100 milionů eur bude mít dvoukilometrovou přistávací dráhu a ročně odbaví až dva miliony cestujících. Po jeho výstavbě se objevil určitý odpor kvůli blízkosti chráněné laguny Narta, která je domovem tisíců živočišných druhů jako jsou třeba plameňáci.

Místní obyvatelé však doufají, že pomůže podpořit cestovní ruch v oblasti.

Obliba Albánské riviéry letos v létě vzrostla díky exotickým plážím a nízkým cenám.

Ceny hotelů zde začínají na 20-22 eurech a pivo stojí 1,30 eur. Voda v restauracích stojí okolo 0,70 eur, hlavní jídlo si můžete dát za 7-8 eur, cappuccino stojí přibližně 1,40 eur. Kilo rajčat koupíte za 1,10 eura.