Proč právě teď investovat v Řecku

12.3.2024

30% skok v cenách nemovitostí na Chalkidiki anebo proč právě teď je ten správný čas investovat do nemovitostí v Řecku.

Proč právě teď investovat v Řecku

S růstem cen nemovitostí o 30 % a více a růstem trhu o 10 % až 15 % v roce 2023. Obchod jde na Chalkidiki mimořádně dobře, Nikiti se objevil jako hlavní postava při hledání a rekonstrukci celého poloostrova.

Jak řekl pan Konstantinos Karoulis, viceprezident Asociace realitních kanceláří Chalkidiki Giar Times, cizinci, kteří mají zájem o koupi rekreačního domu na Chalkidiki, nyní hledají „Kassandra nebo Nikiti“, což ukazuje, jak oblíbená je tato destinace. Pláž Nikiti nejen na rameni Sithonie, ale také v celé rekreační oblasti Chalkidiki.

A když mluvíme o trhu s nemovitostmi na Chalkidiki, máme na mysli především trh s bydlením, což je v podstatě venkovský dům.

Trvalý a rekreační dům

„Požadavky na trvalý pobyt jsou také, především z Chalkidiki, v oblastech jako Moudania, Kassandrea a Kallikratia, ale hlavní poptávka po domech, zejména bytech, se projevuje v Moudania. V nově postavených apartmánech se ceny pohybují mezi 2000-2200 eur/m2 a ve starších, použitých, kolem 1300 eur/m2. "Velký dům však udává tón a trendy trhu," upozornil pan Karoulis.

 

„60 % kupujících rekreačních nemovitostí jsou cizinci a 40 % Řekové. Cizinci jsou většinou Bulhaři a Rumuni, kteří preferují oblasti jako Pefkohori a Nikiti. 90 % transakcí uskutečněných v Nikitě souvisí se zahraničními nákupy. A v Nikitě cena za metr čtvereční v nově postaveném bytě dosáhla 2500 eur, zatímco v mezonetu 3000 eur/m2.

„Nákupy venkovských domů cizinci se zvýšily z dalšího důvodu, že zahraniční rezidenti mohou také získat půjčky od řeckých bank. Z 10 bytů, které se kupují na Chalkidiki, jsou 4 také s bankovními úvěry a většina hledá byty o velikosti 60-70 m2.

„Na druhou stranu se Řekové kvůli nejistotě způsobené růstem inflace přiklonili k menším domům, studiím a ateliérům, často z druhé ruky, ale těsně před vyprodáním z trhu.

Jak podotkl pan Karoulis, o Chalkidiki mají zájem i Západoevropané z Německa, Nizozemska a Belgie.

"Je třeba poznamenat, že vyhledávání provádí také několik Izraelců, kteří zjevně po mnoha investicích v Soluni v době, kdy byly ceny nemovitostí nižší, nyní zkoumají další oblasti, které podle nich představují investiční zájem."

Podle viceprezidenta S.M.H. realitní trh na Chalkidiki se bude v příštích několika měsících nadále posouvat směrem nahoru, ačkoli obecné ekonomické prostředí znepokojuje mnoho zúčastněných stran, které však v době intenzivní volatility považují nemovitosti za bezpečnější investici.