Daňe na Chalkidiki

18.4.2024

Důležité poplatky spojené s vlastnictvím nemovitosti

Daňe na Chalkidiki

1. Místní obecní daň z majetku. Záleží na metrech čtverečních majetku, deklarovaných v radě města. Daňové výdaje jsou asi 1 € za metr čtvereční, které je třeba uhradit městské radě. Daňový náklad je zahrnut ve vyúčtování elektřiny.


2. Daň z nemovitosti. Záleží na metrech čtverečních majetku, deklarovaných v radě města. Daňové výdaje jsou asi 2,25 EUR za metr čtvereční na Chalkidiki. Tento daňový náklad se platí jednou ročně a nazývá se ENFIA.

3. Náklady na elektřinu. Faktura za elektřinu v Řecku je zasílána každé 2 měsíce. 1. účet je přibližný odhad spotřeby ve srovnání s předchozím rokem. 2. účet je konečný dle skutečné spotřeby. Orientační náklady na byt 60 m2 jsou 200 až 400 € na 4 letní měsíce s aktivním využíváním klimatizace. Existuje nový tarifní systém elektřiny, který byl spuštěn 1. ledna 2024, a barevné kódování variabilních a pevných tarifů ve snaze zjednodušit porovnávání cen pro spotřebitele. K dnešnímu dni prodejci elektřiny oznámili nové pevné tarify, neboli modré tarify, v rozmezí 14,9 až 17,9 centů za kWh konvenčního 12měsíčního pevného modrého tarifu.

4. Výdaje za vodu. Účet za vodu se posílá jednou v dubnu a činí 70 € pro všechny byty a v říjnu bude zaslán 2. účet s tím, kolik vody každý apartmán spotřeboval, obvykle to není více než 10 až 50 €.

5. Účast v komunálních prostorách. Pokud má byt (zahradu, osvětlení, vodu, bazén atd.). Náklady se dělí mezi všechny vlastníky bytů v domě a obvykle se pohybují kolem 60-200 EUR ročně.

6. Náklady na stočné. Kanalizační nádrž je zpravidla jedna pro celou budovu nebo několik budov a fekální vůz je povolán k vyprazdňování nádrží 1-3x ročně. Každá vyprázdněná nádrž stojí asi 70-80 € a náklady se dělí mezi všechny apartmány. Obvykle to stojí 50 EUR ročně.