Reálná inflace

10.10.2019

Míra inflace se v Česku dostala na svá pětiletá maxima, v srpnu dosáhla podle Českého statistického úřadu inflace měřěná přírůstkem indexu spotřebitelských cen (CPI) 2,9%. 

Jednu z nejvýznamnějších položek každé domácnosti předstaují náklady na bydlení.Ve spotřebním koší pro výpočet indexu CPI však nejsou vůbec zohledněny ceny starších nemovitosti, jejichž prodeje v celorepublikovém měřítku převažují. Ceny nových nemovitosti jsou přitom v indexu zachyceny pouze nepřímo prostřednictvím pronájmů. V situací, kdy ceny nemovitostí v posledních letech vzrostly o desítky procent, lze předpokládat, že skutečna míra inflace bude oproti oficialně vykazovaným 2,9 % podstatně vyšší. Dalším faktorem podporujícím výše uvedené tvrzení je zkracující se doba životního cyklu řady výrobků které jsou zastopeny ve spotřebním koší. Dříve nám spotřebčjako je pračka nebo vysavač vydržel deset nebo i patnáct let. Dnes tyto spotřebiče měníme za novépodstatně dříve a ještě často vynaložíme spoustu peněz za jejích opravy a údržbu. Někteří výrobci do spotřebičů dokonce montují takzvaná kazítka, aby bylo nutné si krátce po uplynutí dvouleté záruční lhůty pořídit nový. Tyto vlivy zvyšující reálnou inflaci pochopitelně nejsou ve spotřebním koši nijak zachyceny.

Inflace snižuje hodnotu majetku. Nabízí se tedy otazka, jak investovat, aby inflace nesnižovala hodnotu majetku, ale aby ji naopak navyšovala. Je potřeba investovat do takových aktiv, jejichž hodnota s inflace roste. K těm rozhodně nepatří spořící a bankovní účty, kde reálná hodnota uložených prostředku rychlé klesá a úrok je navzdory inflace záporný.

Vyplatí se investovat do zahraniční nemovitosti, kde dojde k zaručeně zhodnocení až 8% investováních prostředku

Pro více informací nevahejte nám zavolat. Rádí Vám poradíme a proberem dalšich možností.